80 וארבע: התרומה הבריאותית שבחיבור בין זקנים לילדים

אם לא הכרתם את הסדרה 80 וארבע (סדרת דוקו ריאליטי ששודרה בערוץ כאן 11), מוטב שתכירו, ולא רק כי מדובר בסדרה שמעוררת רגשות וחיבה, אלא כי ניתן ללמוד ממנה לא מעט על החיבור שבין זקנים לילדים וכיצד אותו חיבור תורם ומשפר את בריאותם של המבוגרים, ומעניק לילדים ערכים חשובים. על כך ועוד – במאמר שלפניכם.

זקנים וילדים: חיבור מיוחד ומעורר השראה

התוכנית הייחודית הזו ששודרה בערוץ כאן 11, עוקבת אחרי גן ילדים שהוקם בבית דיור מוגן. בגן ישנם 10 זקנים ו10 ילדים, שחווים חוויות יחדיו ולומדים להכיר זה את זה באמצעות פעילויות שונות. חשוב לומר שניתן לקרוא לא מעט כתבות על הסדרה, ופה נעצור לציין כי הפודקאסט 80 וארבע מרחיב את הדיון על הקשר שבין זקנים לילדים, ועל תרומתו לבריאותם, והוא בהחלט מומלץ להאזנה.

האינטראקציה בין הילדים לבין המבוגרים הייתה מרגשת ועוררה רגשות נרחבים, ולו כי החיבור בין השניים תרם בלא מעט רבדים, החל מהרמה הפיזית, דרך הפן המנטלי ועד לרמה הקוגניטיבית. את התהליך מלווים מומחים בתחום כמו ד"ר אריק טאיב, ד"ר יורם מערבי ופרופ' ענת מירלמן, כשהם מעניקים את הפרשנויות שלהם לסיטואציות השונות.

הפן הבריאותי

החיבור בין מבוגרים (שעברו את גיל 80) לבין ילדים קטנים הוא קסום, והוא מקנה שלל יתרונות. הזקנים למדו כיצד להיפתח לחוויות שונות ממה שהם מכירים, מה שסייע להם לשפר את הזיכרון ולשפר את היכולות הפיזיות שלהם. מצד שני, הילדים זכו לגלות חמלה מהי, למדו להתחשב באחר ולהכיר את המגבלות שהזקנה מביאה עמה ויצרו קשר מעורר השראה עם הזקנים.

שנסכם?

אין אחד שלא הזיל דמעה של התרגשות במהלך הצפייה בסדרה, אך מלבד היותה כל כך ייחודית, ניתן ללמוד ממנה לא מעט על הקשר הבריאותי שבחיבור מסוג זה – שכן, נוכחותם של ילדים בקרב זקנים, משפרת את בריאותם ואת המדדים הנפשיים והפיזיים שלהם. אולי, הסדרה והפודקאסט יגרמו למשפחות רבות ליצור חיבור הדוק יותר בין הסבים והסבתות לבין הנכדים, לא רק עבור זמן איכות, אלא עבור חיזוק הנפש ועידוד הבריאות.