חרדה ושימוש בסמים

חרדה ושימוש בסמים

היום ניתן לשמוע לא פעם על אנשים שסובלים מתופעה של חרדה. מדובר למעשה על הפרעה נפשית – גופנית, אשר גורמת לתחושות לא נעימות במיוחד. כמעט כל אחד חווה רמה מסוימת של חרדה במהלך חייו, אך אנשים הסובלים מחרדה באופן מתמשך, נאלצים להתמודד עם התופעות האלו על בסיס יומיומי. אין ספק כי התופעה עלולה לפגוע קשות באיכות החיים, לכן חשוב לפנות למטפל מתאים, על מנת לטפל בבעיה ולחזור לחיות חיים מאוזנים ובריאים יותר. התסמינים הגופניים שמאפיינים התקף חרדה, כוללים בין היתר הזעה מוגברת, קצב לב מוגבר, תחושת שיתוק גופני, עייפות, סחרחורת, פעילות מעיין מוגברת ועוד. בפן הנפשי, התקף חרדה יכול להתבטא בצורות שונות, החל מרגישות יתר לרעשים חיצוניים, ועד להפרעות שינה, קשיי ריכוז, תחושת מתח תמידית, תחושת ניתוק וכדומה. חשוב לדעת כי ישנו קשר בין עישון גרס וחרדות, היות ולא מעט אנשים מדווחים על תחושת חרדה לאחר שימוש בסמים.

 

חרדה ושימוש בסמים – נקודות קריטיות שחשוב להכיר

כאמור, אנשים רבים שניסו לעשן סמים או לצרוך אותם בכל דרך אחרת, גילו להפתעתם שהם נמצאים בעיצומו של התקף חרדה. כדאי לדעת כי אנו בנויים משתי מערכות שפועלות במקביל- המערכת ההכרתית אשר פועל באופן מודע ומודעת לכל מה שמתרחש סביבנו. המערכת השנייה היא המערכת התת הכרתית, אשר מאחסנת את כל הזיכרונות המודחקים שלנו. בזמן שימוש בסמים אנו מעבירים את השליטה מהמערכת ההכרתית למערכת התת הכרתית, דבר שגורם לשינוי בצורת החשיבה שלנו. כתוצאה מכך, מנגנוני ההגנה מרפים את האחיזה ונוצר פרץ של רגשות לא מעובדים, אשר פורץ לפני השטח. מדובר על רגשות עוצמתיים שהדחקנו במשך שנים, ולכן ההשפעה של ההצפה הרגשית היא חזקה ואינה ניתנת לשליטה. אך חשוב לזכור כי אין מדובר כאן על נזק מוחי, אלא רק על חוויה זמנית שניתן להתמודד עמה ולהבין את המקור של הרגשות האלו. לרוב מדובר על טראומות מהעבר, קשיים חברתיים, ערך עצמי נמוך וכדומה.

לסיכום, אין ספק כי חרדה ושימוש בסמים עלולים להיות קשורים זה לזה. ההשפעה של הסם עלולה לגרום להתקף חרדה, ולכן חשוב לפנות לטיפול המתאים.

באתר פסיכואנליזה של איציק לוי תוכלו לקרוא עוד בנושא

כתוב/כתבי תגובה