פיצויים לניצולי שואה מרומניה – כל מה שצריך לדעת

ניצולי שואה מרומניה, זכאים לפיצויים?

ובכן, בגדול התשובה היא חד משמעית כן! עד לפני מספר שנים בודדות מי שהיה זכאי לפיצויים ממשלת גרמניה עבור שואת יהודי אירופה כחלק ממלחמת העולם השנייה היה עליו להיות ניצול שואה מאחד מהגטאות בגרמניה או אוסטריה. אך הזמנים ישתנו ולפני כמה שנים הוסיפה ממשלת גרמניה לרשימת הזכאים עוד כ 20 ערים ברומניה שגם עליהם לוקחת גרמניה אחריות על כל הנעשה בגטאות ובמחנות העבודה אשר ברומניה והתחייבה להעניק פיצויי כלכלי גם לניצולי שואה מאיזורים נוספים כמו רומניה ולא רק מגרמניה. קראו בהרחבה על תביעה לפיצויים בגרמניה!

מה צריך לעשות?

בכדי לקבל פיצויים מהביטוח הלאומי של גרמניה ניצולי השואה מרומניה צריכים לעמוד במספר קריטריונים אשר הוגדרו מראש בידי ביטוח לאומי וממשלת גרמניה.

הקריטריון הראשון – על הניצול להיות ניצול שואה אשר ניצל ושרד את הגטו או אחד ממחנות העבודה שברומניה מתוך עשרות המוקדים אשר מצויינים ברשימת הזכאים של ממשלת גרמניה. כמובן שמי שעבד בכפיה אך גם כאלו אשר עבדו בגטו מרצון זכאים לפיצוי.

הקריטריון השני – על הניצול להוכיח היותו יליד רומניה או יליד גרמניה אשר גורש לרומניה בעקבות המלחמה. כאשר יש מסמך אשר יכול להוכיח זו או רישום כלשהו העסק הרבה יותר פשוט.

עם מי צריך לדבר כדי לקבל המענק?

הבקשה לסיוע וקבלת פיצויים ממשלת גרמניה כרוח במילוי טופס ובו עלינו לציין את מקום הולדיתנו ומאיזה גטו ניצלנו וכמובן באיזה עיר היה אותו הגטו אשר ממנו ניצל. את רשימת הערים המלאה ניתן למצוא באינטרנט, כנ"ל גם לגבי הטופס אותו ניתן למצוא ברשת. קיימות עמותות רבות אשר יכולות לסייע בכל התהליך מול ממשלת גרמניה.

קראו גם על זכויות לאלמנים של יוצאי שואה!