איך להתמודד עם חרדה? מספר טיפים מעשיים

הרבה אנשים מתמודדים עם חרדות מבלי שהם בהכרח מודעים לכך. הם עוברים תהליך מסוים, ואינם מקשרים בינו לבין התחושה הפנימית שהם חווים, תחושה המלמדת על חרדה מפני מצב מסוים. יש גם מי שמתבלבל בין פחד לחרדה ונוטה לראות את שני המקרים כדומים או להבדיל, את הפחד כחרדה, למרות שזה לא כך. 

פחד נחשב לדבר חיובי, מאחר והוא מאפשר לנו לא להסתכן, לא לעשות דברים שאנחנו לא יודעים כיצד לעשות אותם וכן הוא מאפשר להישאר ערניים ולהתכונן לקראת הבאות. אנחנו יכולים לנצח את הפחד, בין היתר באמצעות חזרה על הפעולה שגורמת לנו לפחד. 

חרדה, לעומת זאת, היא דבר שלילי. מדובר על תחושה שמשפיעה עלינו פנימה, מונעת מאיתנו לפעול, גורמת לנו לשיתוק, והרבה פעמים עלולה להשפיע עלינו בצורות שונות, פיזיות ורגשיות. בין היתר, החרדה עלולה לגרום לנו לנשום בכבדות, להזיע, לחרוק שיניים, לעמוד מבלי שתהיה יכולת לזוז ועוד. 

חשוב מאוד שאנחנו נדע איך להתמודד עם החרדה וכיצד להתגבר עליה, על מנת שהיא לא תשתק אותנו בכל פעם כשאנחנו פוגשים בה. חרדות יכולות להופיע בזמן לחץ, מתח, אי וודאות, כאשר דברים גדולים מתרחשים סביבנו ואין לנו יכולת להגיב או שאנחנו לא יודעים מה לעשות. 

איך מתמודדים עם חרדה

ראשית, עלינו צריכים ללמוד תרגילי נשימה. תרגילים שיעזרו לנו לעבור מנשימות כבדות, מהירות, לנשימות בקצב סדיר. כך נוכל להרגיע את הגוף שלנו ולא נמצא את עצמנו מתמודדים עם סיטואציה שאין לנו אפשרות לפעול בתוכה. 

שנית, אם אנחנו יכולים אז רצוי למצוא דברים שניתן להיאחז בהם, לשתות מים קרים, לעצום עיניים ולנסות לעשות מדיטציה. זה לא פשוט, אך אם נצליח להתנתק כמה רגעים ולהגיע למצב תודעתי בו אנחנו נמצאים באיזון ושלווה, אז יהיה לנו הרבה יותר קל להתמודד עם סיטואציה זו. 

שלישית, אם יש לנו אפשרות, אז יהיה נכון אם נצא מהמקום בו אנחנו נמצאים, בין אם זה אל האוויר הפתוח, בין אם זה להליכה קלה, דברים שיעזרו לנו להרגיש פחות לכודים ויותר חופשיים.