הליקופדיה

הליקובקטר פילורי הוא סוג של חיידק שחי בקיבה וגורם לזיהום. זה גורם לכיבים ודלקות ברירית הקיבה.

התסמין הראשון של זיהום בהליקובקטר פילורי הוא בדרך כלל תחושת צריבה בבטן או בבטן העליונה. תסמינים אחרים עשויים לכלול בחילות, הקאות, אובדן תיאבון, ירידה במשקל, גזים, נפיחות בבטן, גיהוקים, צרבת (תחושת צריבה כואבת מאחורי עצם החזה שלך), ובעיות עיכול.

זיהום בהליקובקטר פילורי יכול להוביל גם לסיבוכים כמו גסטריטיס (דלקת ברירית הקיבה) או כיבים פפטי (פצעים בדופן הקיבה). קראו בהרחבה באתר הליקופדיה.

הליקובקטר פילורי

הליקובקטר פילורי הוא חיידק גראם שלילי ומיקרואירופילי המאכלס את הקיבה.

הליקובקטר פילורי הוא חיידק גראם שלילי ומיקרואירופילי המאכלס את הקיבה. זהו חיידק בצורת ספירלה, בצורת סליל ונוסע שניתן למצוא בשכבת ריר הקיבה ועל פני תאי האפיתל המצפים את רירית הקיבה. זה היה מעורב בדלקת קיבה כרונית וכיבים פפטי

החיידק מועבר בדרך כלל מאדם לאדם במהלך מגע קרוב, כמו נשיקות ( רוק) או התעטשות (חלקיקי אוויר) או באמצעות ישיבה על אסלה משותפת (חלקיק צואה) כמו כן החיידק יכול לעבור מאחד לאחד בגלל תנאי הגיינה נמוכים כמו חוסר הגיינה, אי רחיצת ידיים לאחר שהייה בשירותים או דרך מזון ומים מזוהמים.

איך להימנע מהדבקה?

ישנן דרכים רבות להימנע מהידבקות בהליקובקטר פילורי:

  • לשטוף ידיים לאחר השימוש בחדר האמבטיה, לפני האכילה ולפני הכנת אוכל
  • לבשל מזון ביסודיות
  • להימנע מירקות חיים שאולי נשטפו במים מזוהמים
  • אם את בהריון וודאי כי הבשר שאת אוכלת מבושל מספיק 

כיצד מאבחנים הליקופדיה?

קיימים הרבה דרכים לאבחן של הליקובקטר פילורי והם באמצעות: בדיקת צואה, בדיקת דם, גסטרוסקופיה, תבחין נשיפה להליקובקטר פילורי, אנדוסקופיה עליונה ועוד. אם אתם חודשים שיש לכם הליקובקטר פילורי מומלץ שתפנו אל הרופא המטפל ותבקשו ממנו הפנייה לאחת מהבדיקות שצויינו כאן. אם התברר כי אתם אכן נושאים את החיידק, יש מה לעשות בנושא! התייעצו איתו לגבי אופן הטיפול ומניעת המחילה בעתיד.

רק בריאות!