פטרת ציפורניים

פטרת ציפורניים היא סוג של זיהום פטרייתי נפוץ ומדבק במיוחד, כאשר השכיחות להידבקות בזיהום עולה בהתאם לגיל. למרות השם המעט מלחיץ, פטרת הציפורניים איננה נחשבת כתופעה זיהומית מסוכנת עבור רוב האוכלוסייה, למעט מקרים בהם אנשים הסובלים ממחלות רקע עשויים לפתח זיהום חיידקי בעור כתוצאה מהתפשטות של הפטרת לאזור העור בכף הרגל.

כיוון שמדובר על זיהום נפוץ מדבק, חשוב להכיר את הגורמים והתסמינים של הופעת הזיהום הפטרייתי, ולפנות בהקדם האפשרי לטיפול מתאים במכון פדיקור רפואי מקצועי.

מהם הגורמים לפטרת הציפורניים?

פטרת הציפורניים מתפתחת כתוצאה מזיהום פטרייתי, ולכן תופעה זו עלולה להתרחש ולשגשג בתאנים חמים ולחים המאפיינים את תנאי הגדילה האידיאליים של פטריות. משום כך מומלץ להימנע מנעילה ממושכת של נעליים סגורות, ולאוורר את הרגליים בתדירות גבוהה ככל שמתאפשר במיוחד בעונת הקיץ החמה.

מהם התסמינים של פטרת ציפורניים?

ההשלכות של פטרת הציפורניים לרוב אינן מורגשות, ולכן התסמינים של זיהום פטרייתי זה כוללים השלכות אסתטיות על גבי הציפורניים:

  • צורה של הציפורן – ציפורניים שנדבקו בפטרייה יראו שונה לעומת ציפורניים רגילות, כמו עיבוי יתר שלהן או צורה מעוותת ושונה מהרגיל.
  • צבע של הציפורן – ציפורניים נגועות בפטרת יראו לא יפות מבחינה אסתטית, גוון הצבע ייהפך להיות עכור ולא שקוף כמו בדרך כלל, ולעיתים יופיעו גוונים של צהוב, חום או נקודות ופסים לבנים על גבי הציפורניים.
  • התנתקות של הציפורן – ציפורן אחת או יותר שמתרוממת או נופלת ממקומה מעידה על זיהום פטרייתי בה, וכן סבירות גבוהה להידבקות של הציפורניים האחרות באצבעות.

כיצד ניתן לטפל בפטרת הציפורניים?

טיפול בפטרת ציפורניים יהיה לרוב מניעתי, אך במקרים בהם קיימת חומרת זיהום גבוהה ומשמעותית הטיפול האידיאלי יהיה שילוב של טיפול משחתי וטיפול בלייזר.