איזה טיפול בחרדה חברתית כדאי לעשות?

הטיפול המוצלח ביותר לנושא חרדה חברתית הוא באמצעות CBT שמוכיחה בשנים האחרונות כי זו הדרך לליבם של הילדים, כדי לבצע את השינויים הנדרשים. 

טיפול CBT מקצועי

בשלב הטיפולי בוחנים מהן הסיבות לתופעת החרדה החברתית של הילד הספציפי. המטפל המקצועי רואה את התמונה הכללית לעומקה, משוחח עם הילד ומסביר לו בנועם את חשיבותם של הקשרים החברתיים עם חברים, כדי שישנה את דעתו לאחר שיגיע להבנה שהקשרים מתאימים לגילו ויתנו לו ערך מוסף.

טיפול בסימפטומים 

כל מקרה הוא מיוחד ולכל ילד יש סימפטומים הן פיזיים והן רגשיים. המטפל בוחן כל אחד מהמצבים על פי הסיפורים של הילד ושל הוריו כדי לנטרל באופן מדורג ואיטי את הפחד שנוצר עקב חשיבה שהיא מוטעית. אך מכיוון שחשיבה זו השתרשה אצלו, מאד קשה להוציא אותה וליצור דפוסי חשיבה והתנהגות חדשים.

המטרה היא לבצע סימולציות ותרגילים, כדי להתוות לו דרך חדשה שבה הוא ייצור קשרים חברתיים מינימליים בשלב הראשון ואם המחסום יישבר, יוכל להרחיב את המעגל החברתי.

קבוצות חברתיות תומכות 

אופציה מוצלחת היא להצטרף אל קבוצות חברתיות רגשיות אשר מופעלות על ידי אנשי מקצוע ומתנדבים. בפגישות הללו נמצאים כמה ילדים שכולם סובלים מחרדה חברתית. יחד הם מבצעים תרגילים שונים כמו פסיכודרמה, יחד הם חווים את החוויות ואת הסימולציה והעובדה שהם נמצאים בקבוצה אחת משנה לא אחת את החשיבה שלהם. האימון מתבצע בכל מפגש באמצעות כלים אפקטיביים אשר נכונים לזמן האימון וגם לזמנים הנורמטיביים שבהם הילדים נמצאים בביתם או במסגרות החינוכיות.

האווירה הנעימה שהיא ללא לחצים וללא לוח זמנים צפוף, מאפשרת לילדים באופן רגוע להתנהל בקבוצה ולאט לאט להיות מסוגלים לשבור את מחסום הביישנות.

בדקו למי מתאים טיפול במסגרת קבוצות לפיתוח מיומנות חברתית עמותת רקפת