מתי צריך מומחה כף יד

בטיפול בבעיות ידיים, הצעד הראשון הוא לקבוע מה גורם לכאב. זה בדרך כלל כולל היסטוריה רפואית יסודית, כולל כל פציעות וניתוחים קודמים. השלב הבא הוא לזהות אם יש או אין נקודות טריגר ספציפיות ביד שגורמות לכאב. במקרים מסוימים, ניתן להשתמש בעיסוי כדי לסייע בתסמינים של תסמונת התעלה הקרפלית או מצבים כואבים אחרים. בנוסף, חלק מהמטופלים עשויים לדרוש התערבות כירורגית כדי להסיר נקודות טריגר ולהקל על הלחץ על העצבים ביד. הפגישה הראשונה תיתן סקירה של מה גורם לבעיות ביד וכיצד מטפלים בהן. 

לאחר מכן יופיע פירוט של האנטומיה והפיזיולוגיה של היד. ליד יש שלושה חלקים עיקריים: הזרוע, כף היד והאצבעות. כף היד היא החלק הבשרני של היד הכולל את רוב האצבעות הנראות לעין אך לא תמיד את כל 10. ניתן למצוא את העצמות המרכיבות את האזור הזה בשני מקומות: מלפנים ומאחור משני צדדיה של כל אצבע בודדת. עצמות אלו מורכבות בעיקר מסחוס דחוס לעומת חזק, עֶצֶם. שני החלקים העיקריים האחרים של היד הם הזרוע והאצבעות, הממוקמות בשני קצות כף היד. 

קראו על cubital tunnel syndrome >>>

מגוון בעיות ידיים שעשויות להיווצר:

בעיות ידיים מהוות כמות גדולה של מחלות ופציעות רפואיות, כגון תסמונת התעלה הקרפלית, דלקת טנוסינוביטיס, דלקת פרקים וכו'. הן יכולות להיגרם גם מפציעה או מתח חוזר מספורט או עבודת כפיים. בנוסף לכאב באזורים אלה, יתכן אובדן או נפיחות של רקמות סמוכות ועוויתות שרירים. סימנים קליניים לבעיות ביד כוללים: אובדן או נפיחות של רקמות סמוכות, במיוחד אם פציעה חדשה שינוי בצבע העור (חיוור, אדמומי, כחול-שחור) רוך למגע כאב בתנועה או במנוחה (למשל, בלילה בזמן מנוחה אך לא ישן) התכווצות שרירים בלילה או בזמן מנוחה, תחושת כאב ביד ובאצבעות סימני פציעות: פציעת שימוש יתר (כאבים עם תנועה) חתך דימום אדמומיות נפיחות קריפיטוס עיוות התפרקות ידיים מהוות כמות גדולה של מחלות ופציעות רפואיות, כגון תסמונת התעלה הקרפלית, דלקת טנוסינוב, דלקת פרקים וכו'. הן יכולות להיגרם גם מפציעה או מתח חוזר מספורט או עבודת כפיים. במקרים אלו ואחרים תזדקקו לרופא מומחה כף יד שיבצע את האבחנה וימליץ על הטיפול המתאים.